Hizmetlerimiz

Kupa Masajı

Antalya’da Kupa Masajı (Kupa Çekme) ile sırt, bel, ayak,  omuz gibi ağrıyan yerlerinizde ağrıyı bitirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağı’da bulunan uzman haccamlarımızı ve haccamemizi arayarak randevu almak.

Uzman Haccam Hakan TUTUM : 0545 699 69 06

Uzman Haccam Kemalettin : 0551 166 10 64

Uzman Haccame Aslı TUTUM: 0545 699 69 06

Mail: hakantutum@hotmail.com

KEPEZ / ANTALYA

Kupa terapisi, kupa çekme ya da cupping terapisi olarak adlandırılan tedavi, batı ülkelerinde son dönemlere kadar tanınmıyordu ancak bu terapi yöntemi Çin’de milattan önce 1000 yılından bu yana kullanılan bir alternatif terapi metodu.

Kupa terapisi, pek çok modern tıbbi tekniği geride bırakabilen sağlık faydalarına sahip. En büyük avantajı ise akupunktur, masaj terapisi gibi diğer alternatif tıp metodlarına benzer şekilde farmakolojik ilaçların ve ameliyatların yan etkilerine sahip olmaması.

Esasen, kupa terapisinin herhangi bir dezavantajı bulunmuyor ve araştırmalar onun bağışıklık sistemini güçlendirebildiğini, iyileşmeyi ilaçlar ve hatta otlar kullanmadan hızlandırdığını gösteriyorlar.

Kupa Terapisinin 5 Faydası

Kupa terapisi binlerce yıldır oldukça fazla sayıda bozukluk ve semptomun ortadan kaldırılması için bazen tek başına, bazen de diğer tedaviler ile birlikte uygulanıyor. Genellikle masaj terapisi, öz yağlar, akupunktur ve modern tıp yöntemleriyle aynı anda uygulanarak daha iyi bir etki göstermesi de sağlanıyor.

Tedavinin temel hedefi ise, dokulara giren ve çıkan sıvı miktarını arttırmak. Tedavi pek çok kişide psikolojik olarak rahatlama etkisi de yaratıyor ve böylece stres ve stresin etkilerinin ortadan kaldırılmasını da sağlıyor.

Ağrıları Azaltmaya Yardımcı Olur

Pek çok insanın alternatif tedavilere yönelmesindeki en büyük etken, eklem ve kas ağrılarına güvenli bir çözüm bulma ihtiyacı. Kupa çekme tedavisi, özellikle bel bölgesinde bulunan ağrılara karşı klasik yöntemlere nazaran çok daha verimli sonuçlar veriyor.

Kupa çekmek, vücudun içerisindeki dokuları serbest bırakıyor, sıkı kasları gevşetiyor ve kronik sırt, boyun ağrılarına, migrene, romatizmaya ve yorgunluğa sebep olan sertlikleri de sona erdiriyor. Pek çok sporcunun doğal yollardan performanslarını arttırmak, yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan kas kramplarına, eklem ağrılarına ve doku zedelenmelerine karşı onu kullandığı da biliniyor.

Kupalar, ağrı noktalarına baskı uygulayarak yumuşak dokuları hedefliyorlar. Uygulanan bölgede kan akışının artması ile birlikte dokulara daha fazla besin ve oksijen gidiyor. Uygulamayı yapanlar baskı, ısı, emiş gücü ve iğneler kullanarak ağrının geçtiği bölgedeki enerjiyi yönlendiriyorlar.

Rahatlatır

Pek öyle değilmiş gibi görünse de, kupa çekmek fiziksel şikayetleri hafifletir ve insanların daha rahat bir ruh haline geçmesine yardımcı olur. Çünkü merkezi sinir sistemini rahatlatır ve akupunkturda olduğu gibi herkes onun acı verici olduğunu düşünse de, pek çok hastada stres faktörlerini ortadan kaldırmayı başarmıştır.

Peki kupalar nasıl rahatlatıyorlar? Öncelikle, yatış pozisyonu ve birisinin terapi boyunca bizimle ilgilenmesi hissiyatı, bireylerin psikolojik durumlarına iyi geliyor. Kupalar yerleştirildikten sonra 20 dakika kadar hareketsiz kalmak gerekiyor ve bu da bireylerin sakinlik ve sessizlik içerisinde kalmalarına yardımcı oluyor. Tabii ki sıkı kasların gevşemesine sebep olduğu için derin doku masajı etkisi de yaratıyor.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Uçuk, akne, selülit ve cilt enflamasyonlarında kullanılmış olan kupalama tekniği, cilde gelen kan akışını hızlandırdığından pek çok ünlü tarafından da tercih ediliyor. Selülit tedavisinde ise genellikle cilde bir yağ uygulaması yapılıyor ve ardından kupalar çekiliyorlar.

Kan akışını hızlandırması ve enflamasyonu azaltması sayesinde akne tedavisinde de kullanılabildiği görülüyor.

Soğuk Algınlığı ve Solunum Bozukluklarına da Yardımcı Olur

Ciğerlerin beslenmesi ve balgam, tıkanma gibi faktörlerin temizlenebilmesini sağladığı için nezle, grip ve soğuk algınlığı vakalarında da kullanılabiliyor. Ayrıca kupaların kan ve lenf sıvılarını hareket ettirmeleri sayesinde bilhassa kronik öksürük, alerjiler, enfeksiyonlar ve astım konusunda iyileşmeler elde edilebiliyor.

Sindirimi İyileştirir

Hem akupunktur hem de kupa terapisi, sindirim sistemini iyileştirebilen tedaviler arasındalar. Bunun temel sebepleri arasında ise bireylerin stresini azaltması görülüyor çünkü stres ile sindirim sistemi arasında sıkı bir bağ var.
Tarih boyunca insanlar bu terapiyi mide ağrıları, ishal, gastrit ve iştah kaybı, bağırsak hastalıkları ve ödem toplaması için kullanmışlardır.

Kupa Terapisinin Etkili Olduğu Alanlar

Kupa terapisi pek çok konuda etkili olabiliyor ve bunları kısaca listelemek gerekirse;

• Solunum enfeksiyonları
• Kan bozuklukları, anemi, hemofili
• Artrit ve fibromiyalji kaynaklı eklem ağrıları
• Migren ve tansiyon kaynaklı baş ağrıları
• Kas ağrıları ve sertlikleri
• Kısırlık ve jinekolojik rahatsızlıklar
• Uçuk, egzama ve akne gibi cilt problemleri
• Yüksek kan basıncı
• Zihinsel bozukluklar, anksiyete ve depresyon
• Besin alerjileri ve astım
• Varikosel ve selülit

Kupa Terapisi Güvenli mi?

Bu terapiyi daha önce almamış bireyler için biraz korkutucu görünebilir ancak kupa çekmek aslında acı verici değil ve eğitimli uygulayıcılar steril malzemeler kullanmaya özen gösteriyorlar. Kupa çekme seansı sırasında biraz sıcaklık ve kupa çevresinde gerginlik hissetmek mümkün ancak pek çoğu bunu rahatlatıcı buluyor.

Kupa terapisi güvenli bir uygulama olarak görülüyor ancak lisanslı terapistleri tercih etmek gerekli. Farklı kupa çekme teknikleri verimlilik anlamında benzer gibi görünseler de, kuru kupa çekme iğne veya kan barındırmadığı için en güvenlisi olarak görülüyor.

Eğer hastada cilt enfeksiyonları, iltihap, ülser veya hassasiyetler varsa tercih edilmemeli. Ayrıca hamile kadınlarda güvenli olduğunu gösteren çalışmalar az olduğu için hamileler de tedaviden kaçınmalılar. Kupa terapisinden sonra ciltte renk değişimi görülebilir ancak bu sorun bir kaç günün ardından genellikle kaybolur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir