Blog

Hacamat İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hacamat için ücret caiz midir?
Hacamat yapmak caizdir, hacamat için ücret almakta caizdir. Bu işte ehil bir kimse, tedavi için vaktini ayırdığından hacamat ücreti onun hakkıdır. Cumhur ulemanın görüşü, ücret almayı onaylamaktadır. Bizzat Peygamber Efendimiz (S.A.V) hacamat yaptırmış, hacamatçıya da ücretini vermiştir.

Hangi günlerde hacamat olunur?
Pazartesi, Salı ve Perşembe hacamat için en ideal günlerdir.

2 Hacamat arasında ki süre ne kadar olmalıdır?
Ayda 1 defa olması en idealdir.

Hacamat yapmaya nasıl başlanır?
Hacamata başlarken “Bismillahirrahmanirrahim” denir. Abdullah İbni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi: Rasullullah (S.A.V) şöyle buyurdu “Kim hacamat olma isterse, Bismillahirrahmanirrahim desin.”

Bir hastada kullanılan sülükler başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?
Bir hastada kullanılan sülükler kesinlikle başka bir hastada kullanılmadan imha edilmelidir. Böylece kan yolu ile bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmaktadır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından 2. uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

Sülük tedavisinin yan etkileri var mı?
Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi uygulama bölgesinde görülen bekal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, halsizlik, kanamanın uzun sürmesi ve şişkinlikler oluşabilir.

Akupunktur iğnesi acı verir mi?
İğneler çok incedir. Çok hafif bir sinek ıssırması hissi hissedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir